Visa Mobile to usługa oferowana przez firmę Visa, która umożliwia dokonywanie płatności za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, smartwatche czy tablety.  

Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogą płacić w sklepach stacjonarnych, jak również dokonywać zakupów online i realizować transakcje bezgotówkowe bez konieczności posiadania fizycznej karty płatniczej. Visa Mobile wykorzystuje technologię zbliżeniową NFC (Near Field Communication) lub aplikacje mobilne do przeprowadzania transakcji. 

Proces płatności Visa Mobile jest prosty: 

  • Po wybraniu metody płatności Visa Mobile na stronie Urbancard.pl, otrzymasz powiadomienie w aplikacji swojego banku lub w aplikacji Visa Mobile. 
  • W powiadomieniu zostaniesz poproszony o zatwierdzenie transakcji. 
  • Po zatwierdzeniu transakcji, bilet zostanie zakupiony. 

Tak, korzystanie z nowej metody płatności Visa Mobile jest bezpieczne. Aplikacja Visa Mobile oferuje różne mechanizmy zabezpieczające transakcje, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe i potwierdzenie transakcji przez użytkownika. 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe nazywane jest także uwierzytelnianiem dwuetapowym lub logowaniem dwuetapowym, wielopoziomowym. Wprowadzenie uwierzytelniania dwuskładnikowego ma za zadanie zabezpieczenie poświadczeń użytkownika, np. podczas procesu logowania. Skutkiem uwierzytelniania dwuskładnikowego jest wprowadzenie dodatkowych warstw uwierzytelniających. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to potwierdzenie próby logowania przez właściciela konta. Podczas korzystania z tradycyjnego uwierzytelniania użytkownik podaje tylko jeden element, np. popularne i powszechnie stosowane hasło dostępu. Oznacza to, że po wpisaniu poprawnego loginu i hasła, poświadczenia użytkownika są potwierdzane. Bez dodatkowych warstw zabezpieczających poświadczenia użytkownika, każdy użytkownik znający poprawny login i hasło otrzyma dostęp do konta pasażera. Ze względu na coraz częstsze przypadki wykradania loginów i haseł przez wirusy i oprogramowanie szpiegowskie sugerowana jest aktywacja uwierzytelniania dwuskładnikowego. Wprowadzając drugą warstwę uwierzytelniającą w postaci kodu jednorazowego na e-mail, konieczne staje się dodatkowe poświadczenie a poziom bezpieczeństwa dostępu do konta pasażera znacznie wzrasta.  

Usługę aktywować można poprzez wejście do zakładki „Twoje dane” używając panelu bocznego. Następnie po naciśnięciu w przycisk „Uwierzytelnienie dwuetapowe”, system przeniesie użytkownika do ekranu inicjalizującego usługę z przyciskiem „Aktywuj”. Po naciśnięciu „Aktywuj” system przekieruje użytkownika do okna akceptacji adresu e-mailowego. Po ponownym naciśnięciu „Aktywuj” usługa zostanie aktywowana. 

Usługę dezaktywować można poprzez wejście do zakładki „Twoje dane” używając panelu bocznego. Następnie po naciśnięciu w przycisk „Uwierzytelnienie dwuetapowe”, system przeniesie użytkownika do ekranu inicjalizującego usługę z przyciskiem „Wyłącz usługę”. Po naciśnięciu przycisku usługa zostaje wyłączona. 

Oznacza to, że zmienia się system dystrybucji biletów, poza tym ceny biletów oraz trasy autobusów pozostają bez zmian. Bilety będzie można teraz kupić w kasowniku w pojeździe, nie będzie możliwości zakupu biletu u kierowcy. W pojeździe nie będzie można płacić gotówką, a EM-karty przestają obowiązywać.